Światowy Dzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi przygotowaliśmy dla Was dwie premiery online.

22 kwietnia zaprawiliśmy do obejrzenia premiery spektaklu „Ostatni kwiat”. To spektakl taneczny o tematyce ekologicznej, który powstał podczas zajęć teatru tańca grupy BALLO I. Tego samego swoją premierę online miał teledysk  z piosenką ekologiczną „Kosmiczna piosenka o Ziemi” stworzoną przez Orkiestrę Wszystko Gra.

Warto zaznaczyć, że choć 22 kwietnia Dzień Ziemi świętujemy w Młodzieżowym Domu Kultury szczególnie, to o naszym środowisku i planecie staramy się pamiętać przez cały rok. Dlatego podejmujemy wiele przedsięwzięć, które propagują świadomość ekologiczną oraz namacalnie przyczyniają się do ochrony środowiska.
Co robimy?
Systematycznie prowadzimy edukację ekologiczną i organizujemy quizy. Podczas zajęć często sięgamy po tematy związane z naturą. Wykorzystujemy surowce wtórne. Uczyliśmy się także przygotowywać m.in. ekologiczne mydełka.
Na zajęciach muzycznych powstają utwory poświęcone ekologii, a autorskie płyty młodych artystów zamiast plastikowych opakowań zyskają samodzielnie wykonane, papierowe okładki.
Od pięciu lat organizujemy konkurs „Drugie życie śmieci”. To przedsięwzięcie, podczas którego uczestnicy przygotowują przedmioty użytkowe i dekoracyjne z wykorzystaniem wyłącznie przetwarzalnych odpadów, jak papier, plastik, szkło czy metal.
Planując wyjazdy i wycieczki staramy się odwiedzać miejsca, w których kładzie się nacisk na edukację ekologiczną. Z tego samego powodu nawiązaliśmy współpracę z Zagroda Wolawce i zaprosiliśmy dzieci do udziału w warsztatach „Ekologia na ludowo”. Współpracujemy także z Chełmskimi Parkami Krajobrazowymi, co owocuje m.in. wspólnymi konkursami.
Przykładamy dużą wagę do segregowania śmieci. Chcąc zmniejszyć zużycie energii, zastosowaliśmy w całym MDK energooszczędne oświetlenie. Z myślą o ograniczeniu wykorzystania plastiku, zrezygnowaliśmy z plastikowych kubków zachęcając dzieci, aby korzystały z wielorazowych butelek i bidonów.
Przed MDK powstał ekologiczny, ziołowy ogródek z hotelem dla owadów. Znalazło się także miejsce na kącik do wypoczynku wyposażony w meble wykonane z palet. Palety, jako surowiec do wielokrotnego wykorzystania, służą nam także do aranżacji wnętrz. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wydatna pomoc i współpraca ze strony PSB Mrówka Chełm.
Nie chcemy na tym poprzestawać, ale dalej działać na rzecz natury. A może Wy macie propozycje, co jeszcze moglibyśmy robić?