Dialog na Narodzenie Pańskie (audio)

W Studiu Teatru Wyobraźni powstało kolejne słuchowisko: Dialogue in Natali Domini (Dialog na Narodzenie Pańskie). W nagraniu udział wzięli: Justyna Kaczmarska, Aleksandra Kądziela, Aleksandra Kłapeć, Dominika Osieleniec, Oliwia Wilgos, Dominik Bożyk, Mateusz Grzesiuk i Grzegorz Ruge.
Dialog na Narodzenie Pańskie to utwór przeznaczony pierwotnie dla jezuickiego teatru szkolnego. Zostały napisane po łacinie przez nauczyciela kolegium, być może przy współudziale uczniów, i wystawione na scenie szkolnej w Kaliszu, w roku 1586, w okresie świąt Bożego Narodzenia. Aktorami byli uczniowie, widownię zaś stanowili dostojnicy kościelni, zakonnicy, pozostali uczniowie szkoły oraz rodzice. Spektakl przygotowany był zatem dla publiczności wykształconej. Teatr szkolny realizował założenia wychowawcze i dydaktyczne jezuitów. Przedstawienia były sposobem powtórzenia wykładanego materiału oraz popisem aktorskich umiejętności uczniów.