Laureatki z „MłoDziKa”

Turystki z Koła Turystyczno-Krajoznawczego „MłoDziK” prowadzonego przez Sławomira Korpysza zostały laureatkami konkursu wiedzy o obszarach wodno-błotnych „W Krainie Bagien i Moczarów”. Rozalia Filipczuk zajęła I miejsce, Alicja Siatka wywalczyła III lokatę, a Monika Spodniewska otrzymała wyróżnienie. W konkursie wzięło udział ponad 250 osób.

Test składał się z 20 pytań dotyczących zagadnień związanych z Chełmskimi Torfowiskami Węglanowymi oraz obszarami mokradłowymi w Polsce. Kolejne 10 zadań polegało na rozpoznawaniu gatunków flory i fauny terenów wodno-błotnych, a w dwóch następnych zadaniach należało rozpoznać głosy ptaków. Jak co roku konkurs był najważniejszym punktem obchodów Światowego Dnia Mokradeł organizowanego przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie. Partnerami wydarzenia byli: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Poleski Park Narodowy oraz Fundacja Dla Przyrody.
Uczestnicy konkursu mieli ponadto okazję okazję wysłuchać ciekawych prelekcji o walorach przyrodniczych i krajobrazowych obszarów mokradłowych oraz problematyce związanej z ich ochroną. Prelegentami byli: dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, dr hab. Marcin Polak z UMCS w Lublinie, Kamil Stepuch z Fundacji Dla Przyrody oraz Piotr Markowski z Poleskiego Parku Narodowego. Udział w obchodach Dnia Mokradeł był okazją by uwrażliwić młodzież na problemy ochrony obszarów wodno-błotnych i ukazać ich rolę dla przyrody i człowieka.