Międzynarodowy Dzień Tańca

Zespół Tańca Jazzowego zaprasza do świętowania Międzynarodowego Dnia Tańca, który przypada 29 kwietnia.

W tym roku będzie to już siódma edycja tego święta tancerzy i choreografów, które celebrujemy w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie. Po raz drugi nasze wydarzenia zostały włączone do ogólnopolskiej akcji tańczMY pod patronatem Instytutu Muzyki i Tańca #tańczMy #tanczMY @IMITpolska. Przypomnijmy, że ideą akcji jest zrzeszenie środowiska tanecznego wokół ważnej idei obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.

Tegoroczna, przygotowana przez Sabinę Englot edycja to dwie wystawy (jedna w formie on-line, druga stacjonarna), konkurs taneczny (on-line) i warsztaty taneczne.

Edukacja taneczna to również oglądanie spektakli, koncertów, pokazów tanecznych. Wychowankowie Zespołu Tańca Jazzowego BALLO podczas zajęć mieli okazję obejrzeć VIII Karnawałowe Spotkania z Tańcem Jazzowym.

22 kwietnia 2021:

Otwarcie wystawy plakatów BALLO oraz wystawy książek o tematyce tanecznej.

Wirtualne zwiedzanie wystawy plakatów BALLO oraz wystawy książek o tematyce tanecznej

„Przed obiektywem dziewczyny z plakatów”
realizacja – Łukasz Żebrowski / Pracownia Inicjatyw Kulturalnych
Na wystawę plakatów BALLO zostało zaproszonych siedem tancerek z najstarszej formacji BALLO ART. Wybór nie był przypadkowy ponieważ fotografia każdej z nich została wykorzystana przy powstawaniu plakatu. Na zakończenie wernisażu wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie zostały zapytane o zagadnienia związane z tańcem, książkami, życiem nastolatek. Każda z nich była twarzą innej uroczystości dlatego wszystkie miały do przekazania ciekawe wypowiedzi.

23 kwietnia 2021

Konkurs makijażu scenicznego rozpoczął cykl konkursów przygotowanych dla wychowanków Zespółu Tańca Jazzowego BALLO z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Wzięły w nim udział najstarsze tancerki z grupy BALLO ART, które tego dnia przyszły na zajęcia z ogromnymi pakunkami swoich prywatnych kosmetyków. Po wylosowaniu zadania miały godzinę na przygotowanie makijażu scenicznego na zadany temat. Wyniki ich pracy oceniała on-line jurorka, a zarazem fundatorka głównej nagrody – Amanda Bogdańska z Amanda makeup Chełm. Jej zdaniem najpiękniejszy makijaż wykonała Nikoletta Szulc, która została zwyciężczynią konkursu.

Po konkursie powstała sesja zdjęciowa makijażu.Fotografie w wykonaniu Aleksandry Borysiewicz

27 – 30 kwietnia 2021

Konkurs plastyczny dla tancerzy BALLO
27 kwietnia rozpoczął się właśnie kolejny konkurs Zespołu Tańca Jazzowego BALLO. Tym razem wychowankowie mieli za zadanie wykonać jak najpiękniejszą kartkę z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Technika prac była dowolna. Zmagania konkursowe potrwają do końca tygodnia, wtedy to poznamy zwycięzców z poszczególnych grup.

29 kwietnia 2021

Wszystkich sympatyków tańca zaprosiliśmy na VIII Karnawałowe Spotkania z Tańcem Jazzowym on-line.

29 kwietnia 2021

Zapraszamy na wirtualną wystawę fotografii z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca #tańczny #tanczmy
O fotografii, podróżach i tańcu: z Martą Marcyniuk, autorką wystawy fotografii pt „Pasją wytańczone” rozmawia Sabina Englot, nauczycielka tańca w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie
„Lubię wracać tam, gdzie czuję się dobrze”
W jaki sposób fotografia zagościła w Pani życiu? Czy to tylko fotograficzna pasja czy może droga zawodowa?
Fotografuję od 19 roku życia, na początku była to tylko fotografia „do szuflady”, dla siebie, czasem bliskich i znajomych, później pojawiły się jednak zlecenia od obcych osób i w ten sposób fotografowanie stało się też moją pracą.
Jak zaczęła się Pani przygoda z fotografowaniem Zespołu Tańca Jazzowego BALLO?
Pamiętam, kiedy pierwszy raz zostałam zaproszona na spektakl przez koleżankę, której córka występowała w zespole. Występ był tak widowiskowy i porywający, że zapragnęłam uczestniczyć w kolejnych jego odsłonach.
Na wydarzeniach artystycznych Zespołu Tańca Jazzowego oprócz tancerzy BALLO fotografuje Pani również zaproszonych artystów ze świata tańca. Kto z nich zapadł Pani najgłębiej w pamięci i dlaczego?
W pamięci mam niezatarty obraz solówek Fabiana Fejdasza i Gosi Ziółkowskiej. Ich taniec pełen profesjonalizmu, emocji, tanecznego kunsztu oczarowuje za każdym razem, kiedy pojawiają się na scenie.
Fotografując BALLO wykonuje Pani zdjęcia na scenie podczas tańca, jak również podczas plenerowych sesji. Jakie są pomiędzy nimi różnice?
Fotografia powinna odzwierciedlać zarówno charakter osoby, jak też oddawać sens zajęcia, czynności, w której ta osoba uczestniczy. Uwielbiam zdjęcia dynamiczne, a skoro taniec jest ruchem, to tak należy go pokazywać.
Fotografowanie dynamiki jest oczywiście trudniejsze, szczególnie na scenie, ze względu na różnorodne oświetlenie i niepowtarzalność kadrów. To duże wyzwanie dla fotografa. W plenerze jest trochę inaczej: więcej czasu, bliższy kontakt z tancerką, możliwość powtarzania ujęć. Niemniej jednak ja stawiam na zdjęcia oddające ruch.
Śledząc Pani Facebooka nie sposób nie zapytać o zdjęcia z egzotycznych, dalekich podróży. Czy to podróże są pretekstem do fotografowania czy odwrotnie?
Uwielbiam podróże na własną rękę. Zanim wyjadę, plan wyprawy i to, co chcę sfotografować, mam już w głowie. Zazwyczaj ograniczam się do jednego tematu i staram się na nim skupić. Oczywiście robię dodatkowe zdjęcia, po to by mieć pamiętnik z podróży i nie zapomnieć tego, co już przeżyłam. Lubię wracać tam, gdzie czuję się dobrze. Ale do rzeczy. Tak, podróżuję, by fotografować, by na zdjęciach utrwalać miejsca, ludzi i ich emocje, zdarzenia, w których uczestniczą.
Pani preferencje – fotografia kolorowa czy czarno-biała?
W zależności od sytuacji. Czasami dany kadr aż prosi się o kolor. Jednak preferuję fotografię czarno-białą, a moim mentorem w tego rodzaju fotografii był nieżyjący już Marian Schmidt, założyciel Warszawskiej Szkoły Fotografii.
Wybiegając w przyszłość: czy ma Pani jakiś pomysł na kolejne ciekawe kadry z tancerkami Zespołu Tańca Jazzowego BALLO?
Mam pewne plany, ale wrócimy do nich, kiedy sytuacja związana z pandemią się unormuje. Na razie niech pozostaną w mojej głowie…
Kto Panią inspiruje w fotografii i jaką ma Pani najważniejszą radę dla wszystkich młodych osób, które rozpoczynają swoją przygodę z fotografią?
Osobami, które inspirowały mnie w rozwijaniu pasji byli moi wykładowcy z WSF, wybitni fotografowie tacy, jak Marian Schmidt, Tadeusz Rolke, Stanisław Woś, Wojtek Prażmowski, Maciej Skawiński. To wspaniałe postacie zarażające swoją fotograficzną pasją.
Czas z aparatem jest dla mnie terapią, odpoczynkiem i ogromną dawką endorfin.
Moja krótka rada dla tych, którzy zaczynają przygodę z fotografią? Zanim naciśniecie spust migawki, kadr miejcie już w głowie. Pamiętajcie też o tle, bo ma ogromny wpływ na efekt końcowy i odbiór zdjęcia.
Dziękuję serdecznie za wszystkie kadry BALLO oraz za przygotowanie tak pięknej i ciekawej wystawy z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Mam nadzieję, że znajdzie Pani chęci i czas na kolejne wspólne projekty z zespołem Tańca Jazzowego BALLO.

29 kwietnia 2021:

Znamy już werdykt jury w BALLO CHALLENGE – konkursie solówek tancerzy Zespołu Tańca Jazzowego!!!

GRUPA BALERINKA:
III Miejsce – Smolira Zuzanna
II Miejsce – Kryszczuk Lena
I Miejsce – Zielińska Zuzanna

GRUPA BALLO JUNIOR:
III Miejsce – Rokicka Kinga
II Miejsce – Gołębiowska Nina
I Miejsce – Korchut Antonina

GRUPA BALLO II:
III Miejsce – Nowosadzka Milena
II Miejsce – Manaj Nina
I Miejsce – Rożek Zuzanna

GRUPA BALLO I:
III Miejsce – Gębicka Zofia
II Miejsce – Jędruszczak Magdalena
I Miejsce – Koperska Paulina

Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy!!!!

28 maja 2021:

Kolejne warsztaty najstarszych tancerek BALLO / nauczyciel Sabina Englot
Z powodu pandemii nie mogły odbyć się zaplanowane warsztaty Street Dance dla wychowanek Zespołu Tańca Jazzowego z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie. Po miesiącu oczekiwań tancerki mogły spotkać się na sali treningowej z zaproszonym instruktorem – Grzegorzem Demuchą. Lekcje z panem Grzesiem są zawsze radosnym, energetycznym przeżyciem. Młodsze tancerki BALLO będą mogły uczestniczyć w zajęciach Street Dance już w czerwcu na obozie tanecznym Dance Camp Young Master.


Zobacz także