Rajd pod parasolem

26 października 2019r. odbył się 57. Rajd „Parasolowy” zorganizowany przez Oddział PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie przy współudziale Urzędu Miasta Chełm.

Jest to jeden z rajdów o najdłuższej tradycji w naszym regionie, który wśród turystów od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Tym razem wzięło w nim udział ponad 100 osób ze szkół w Chełmie, Sawinie, Czułczycach, Woli Uhruskiej, Okszowie, Strachosławiu, Pawłowie. W tym gronie znalazła się również drużyna Koła Turystycznego „MłoDziK” z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie. Przy pięknej, słonecznej pogodzie wędrowali oni po niezwykle malowniczych terenach Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, który położony jest na Działach Grabowieckich. Region ten w jesiennych barwach jest szczególnie urokliwy.
Trasa wiodła min. przez teren projektowanych rezerwatów przyrody „Sulmice” i „Zabytów” oraz przez obszary Natura 2000 „Las Orłowski” i „Dolina Wolicy”. Dużą atrakcją było pokonywanie licznych w tym rejonie wąwozów lessowych.
Turyści zwiedzili klasycystyczny pałac, kościół, plebanię i park podworski w Surhowie oraz kościół w Kalinówce. Zakończenie rajdu odbyło się na terenie gospodarstwa agroturystycznego w Majdanie Ostrowskim.
Zmęczeni turyści mogli posilić się upieczoną na ognisku kiełbaską. Rozegrano konkurs krajoznawczy oraz tradycyjny konkurs na najciekawszy parasol rajdowy.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, drużyny dyplomy za udział, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe znaczki rajdowe, opisy krajoznawcze oraz potwierdzenia zdobycia kolejnych punktów na odznaki turystyczne.