Rajd „Słowików”

Turyści z Chełma, Okszowa, Poniatowej, Rejowca i Sawina uczestniczyli w dniach 24-26 maja w 52. Rajdzie „Słowików”. Jest to jeden z najstarszych rajdów organizowanych przez Oddział PTTK w Chełmie. W tym roku odbywał się on na terenie Beskidu Wyspowego oraz Pogórza Wiśnickiego.

Uczestnicy rajdu podziwiali piękne krajobrazy z wieży widokowej na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego Mogielicy (1171 m n.p.m.). Zdobyli też Kamionną puttygen ssh , Pasierbiecką Górę, Łopusze i Paprotną Zwiedzi ruiny gotyckiego zamku Leliwitów w Melsztynie, drewniane kościoły w Dobrej i Rozdzielu.
W Lipnicy Murowanej zwiedzili wpisany na światową listę dziedzictwa kultury i przyrody gotycki kościół św. Leonarda oraz kościoły św. Andrzeja i św. Szymona. Zobaczyli pomniki trojga świętych wywodzących się z tej miejscowości czyli św. Szymona z Lipnicy, św. Urszuli Ledóchowskiej oraz bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. Odwiedzili Wiśnicko – Lipnicki Park Krajobrazowy, rezerwaty – „Kamienie Brodzińskiego” i „Kamionna” oraz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia z kaplicą Jana Matrasa w Pasierbcu. Dotarli też na przełęcz Marszałka Edwarda Śmiałego – Rydza gdzie stoi krzyż oraz obelisk poświęcony marszałkowi i legionistom I Brygady Legionów Polskich.
Uczestnicy rajdu zdobywali punkty na Górską Odznakę Turystyczną GOT, Odznakę „Turysta Przyrodnik” oraz Odznakę Krajoznawczą Szlakami Zabytków UNESCO.
Tradycyjnie rajd zakończył się konkursem krajoznawczym, w którym zdecydowanie zwyciężyła Aleksandra Kozak z SKKT „Dreptak” z ZS w Sawinie. Kolejne miejsca zajęli: Alicja Siatka i Natalia Jarzynowska z MDK w Chełmie oraz Kamila Powaga, Hanna Błaszczuk i Maciej Kiendrak (cała trójka z sawińskiego Dreptaka).

Możesz również polubić…

Advertisment ad adsense adlogger