Śladami Powstania Styczniowego

16 listopada 2019 r. odbył się XV Rajd „Śladami Powstania Styczniowego”. Około 90 turystów z Chełma, Sawina, Okszowa, Pawłowa, Strachosławia, Czułczyc i Włodawy przy pięknej pogodzie wędrowało po urokliwych okolicach Sawina.

Trasa wiodła przez leśne rezerwaty przyrody „Serniawy” i „Bachus”. Przy pomnikowym Kamieniu Powstańców uczestnicy poznali historię bitwy stoczonej w tym rejonie 21 listopada 1863 roku. W Sawinie zobaczyli symboliczną mogiłę powstańców na cmentarzu, neogotycką kapliczkę Św. Jana Nepomucena oraz pomnik Powstania Styczniowego, pomnik czołg oraz pomnik AK. Zwiedzili też zespół kościelny składający się z barokowego kościoła, dzwonnicy, dawnego szpitala i kostnicy. Tradycyjnie rajd zakończył się pieczeniem kiełbasek na ognisku.
Rozegrano też konkurs krajoznawczy, w którym zwyciężył Mikołaj Kloc z SKKT „Dreptak” z ZS w Sawinie, wyprzedzając swojego klubowego kolegę Eryka Kolanowskiego oraz Natalię Jarzynowską z Koła Turystycznego „MłoDziK” z MDK w Chemie.


Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, drużyny dyplomy, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe znaczki rajdowe oraz potwierdzenie zdobycia kolejnych punktów na odznaki turystyczne.
Rajd został zorganizowany przez Oddział PTTK w Chełmie przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Starostwa Powiatowego w Chełmie, Urzędu Miasta Chełm oraz Urzędu Gminy Sawin.

Zobacz także