Sukces Alicji

Alicja Siatka z Klubu Turystycznego MłoDziK zwyciężyła w konkursie wiedzy o Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym.

Został on rozegrany w dwóch etapach i był podsumowaniem dwudniowej wędrówki po Roztoczu. Dodajmy, że odbył się w czasie, gdy pozwalała na to jeszcze sytuacja epidemiczna. Po części ustnej (przeprowadzonej na trasie), do drugiego, pisemnego etapu zakwalifikowało się 11 osób. W tej części najwięcej punktów zdobyła właśnie reprezentantka klubu MłoDziK. Alicja na co dzień zdobywa turystyczno-krajoznawczą wiedzę pod kierunkiem nauczyciela Sławomira Korpysza.
Rajd Jesienny jest imprezą turystyczną o najdłuższych tradycjach w naszym regionie. W tym roku odbyła się jego jubileuszowa, 60. edycja. Rajd organizuje Oddział PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie przy współudziale Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Urzędu Miasta Chełm.
Uczestnicy tegorocznej imprezy wędrowali po urokliwych trasach Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Zdobyli m.in. najwyższe wzniesienie Roztocza Zachodniego – Górę Dąbrowa o wysokości 344 m n.p.m., a także Górę Niedźwiedź. Na trasie turystów znalazły się również Lisie Jamy, gdzie w czasie II wojny światowej kwaterowali podchorążowie konspiracyjnej szkoły oficerskiej oraz oddziały partyzanckie AK.
W Szczebrzeszynie zwiedzili zabytkowe kościoły, synagogę, cerkiew, ratusz, cmentarz żydowski i katolicki. Obowiązkowym punktem programu było zdjęcie przy słynnym pomniku chrząszcza. Dotarli do malowniczego jeziora w Podlesiu Małym i zwiedzili Sanktuarium w Radecznicy z bazyliką, klasztorem bernardynów oraz kaplicą nad źródłami. Mimo, że pogoda turystów nie rozpieszczała i przez znaczną część rajdu padał deszcz, to humory wszystkim dopisywały.

Zobacz także