Sukces Natalki na Rajdzie „Jesiennym”

Natalia Jarzynowska z koła turystycznego „MłoDziK” zajęła II miejsce w konkursie krajoznawczym rozegranym na zakończenie 61 Rajdu „Jesiennego”.

Rajd został zorganizowany przez Oddział PTTK w Chełmie przy współudziale Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Urzędu Marszałkowskiego woj. Lubelskiego, Starostwa Powiatowego w Chełmie oraz Urzędu Miasta Chełm Ten najstarszy rajd w naszym regionie zgromadził w tym roku turystów z Chełma, Sawina, Pawłowa, Poniatowej i Czułczyc. Przy pięknej pogodzie pokonali oni ponad 30 kilometrową trasę, która prowadziła przez teren Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego oraz okolice Grabowca. Pierwszego dnia trasa wędrówki wiodła szlakiem „Śladami księdza Stefana Wyszyńskiego”. Turyści zwiedzili m.in. ekspozycję poświęconą Stefanowi Wyszyńskiemu oraz celę mieszkalną w Żułowie, w której przebywał w czasie II wojny św. Dotarli również do kapliczki w lesie Baraniec gdzie odprawiał msze dla partyzantów, kapliczki w Marcinówce i innych miejsc związanych z jego pobytem. W drugim dniu rajdu zwiedzili Izbę Pamięci, póżnoklasycystyczny kościół, Górę Zamkową oraz pomnik w Grabowcu, park podworski i źródełko w Dańczypolu, ruiny pałacu oraz park w Ornatowicach, dwór i park z drzewami pomnikowymi w Szystowicach oraz pozostałości zespołu dworskiego w Grabowczyku. Ten ostatni obiekt związany jest z malarzem Władysławem Czachórskim, który gościł tu swojego przyjaciela Henryka Sienkiewicza. To właśnie w tym miejscu miał powstać zarys „Ogniem i mieczem”. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy materiały krajoznawcze oraz pamiątkowe znaczki rajdowe.

Klub Turystyczno-krajoznawczy Młodzik – nauczyciel MDK Sławomir Korpysz