Szlakiem Tadeusza Kościuszki

12 października 2019 roku odbył się 53. Rajd „Kościuszkowski”. Został on zorganizowany przez Oddział PTTK w Chełmie, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Koło Łowieckie Nr 67 „Krogulec” w Lublinie przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Chełmie i Urzędu Miasta Chełm.

Blisko 100 turystów z Chełma, Sawina, Strachosławia i Okszowa wędrowało szlakiem Tadeusza Kościuszki po terenie, niezwykle urokliwego o tej porze roku, Strzeleckiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy rajdu zwiedzili zespół dworsko parkowy Kostorych w Raciborowicach, pałac myśliwski Zamoyskich w Maziarni Strzeleckiej oraz Kopiec Kościuszki w Uchańce usypany na pamiątkę bitwy z 1792 roku.
Zakończenie rajdu odbyło się przy Domku Myśliwskim w Stanisławówce. Na utrudzonych turystów czekały kiełbaski, herbata i słodycze.
Rozegrano też konkurs krajoznawczy, w którym II miejsce zajęła Monika Spodniewska z Koła Turystycznego „MłoDziK” z MDK Chełm.
Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe, opisy krajoznawcze oraz potwierdzenia zdobycia kolejnych punktów na odznaki turystyczne.