Turyści szukali wiosny

Udziałem w 42. Rajdzie Wiosennym członkowie Koła Turystycznego MłoDziK z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie zainaugurowali kolejny sezon turystyczny. Rajd został zorganizowany przez Oddział PTTK w Chełmie i zgromadził ponad 80 turystów z Chełma, Okszowa, Poniatowej, Sawina i Woli Uhruskiej.

Pierwszym punktem programu był Hrubieszów. Rajdowicze zwiedzili Muzeum Regionalne, które mieści się w zespole dworskim Du Chateau, kościół św. Mikołaja, cerkiew prawosławną, Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej, dawną cerkiew prawosławną oraz plebanię, w której urodził się Bolesław Prus. W Strzyżowie zobaczyli dawną cerkiew unicką oraz zespół pałacowy Lubomirskich. Dotarli też do Zosina – najdalej na wschód wysuniętej miejscowości w Polsce. Wędrowali wzdłuż malowniczej doliny Bugu do Horodła, gdzie zwiedzili grodzisko, kościół podominikański, cerkiew neounicką. Zobaczyli też dwa wapienne lwy z dawnego zamku oraz Kopiec Unii Horodelskiej.
Rajd zakończył się pieczeniem kiełbasek przy ognisku oraz konkursem krajoznawczym. Największą wiedzą wykazały się turystki z MDK. Zwyciężyła Monika Spodniewska, a drugie miejsce zajęła Natalia Jarzynowska. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, drużyny – dyplomy za udział, zaś wszyscy uczestnicy – pamiątkowe znaczki rajdowe, opisy krajoznawcze oraz potwierdzenia zdobycia kolejnych punktów na odznaki turystyczne.