Zwycięskie opowiadanie Mateusza

Co stanie się jeśli połączymy świadomość człowieka z maszyną? Czy to eksperyment ze świata science fiction, czy też nasza całkiem bliska przyszłość? Odpowiedzi na te pytania możemy poszukać w opowiadaniu Mateusza Grzesiuka pt. „Usterka”. Tym opowiadaniem Mateusz wywalczył pierwszą nagrodę w XV Wojewódzkim Konkursie Literackim organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.
Mateusz Grzesiuk jest uczestnikiem zajęć teatralnych Studia Teatru Wyobraźni MDK oraz uczniem I LO w Chełmie. To urodzony humanista, który lubi też… przedmioty ścisłe.
Pierwsze próby pisarskie rozpoczął w gimnazjum. Tworzył scenariusze teatralne i historie postaci do gier komputerowych. Zachęcony przez nauczyciela MDK Mirosława Majewskiego, postanowił spróbować swoich sił w Wojewódzkim Konkursie Literackim.
– Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania z dowolną interpretacją tematu konkursu, który brzmiał: „ Pytania o drogę poznania” – mówi Mateusz. – Pierwszy pomysł na tę pracę przyszedł mi do głowy bardzo szybko, ale ostatecznie zdecydowałem się na inne rozwiązanie. I tak powstała „Usterka”.
Opowiadanie Mateusza, w którym zderzył on obraz maszyny i człowieka, zmierzając przez to połączenie do dość przygnębiającego finału, w którym nie ma wygranych, bardzo się jurorom spodobało. Dość powiedzieć, że komisja konkursowa przyznawała po kilka drugich i trzecich miejsc, zaś pierwsza nagroda w kategorii gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej była tylko jedna – i dostał ją Mateusz.
Opowiadanie można przeczytać w wydawnictwie pokonkursowym zawierającym nagrodzone teksty pt. „Kwestionariusz dla zaangażowanych”. Doczekało się już też formy radiowej zrealizowanej w Studiu Teatru Wyobraźni. W słuchowisku pod tym samym tytułem, tekst czyta sam autor.