CHWT 2019

Już po raz dziewiąty Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie zaprosił całe rodziny na plenerowe spektakle w ramach Chełmskich Wakacji Teatralnych i projektu profilaktycznego „Nie, dziękuję”. Spektakle odbywały się na dziedzińcu I LO przy ul. Czarnieckiego 8, a w razie niepogody schroniliśmy się w sali gimnastycznej.
Podczas tegorocznych wakacji zaoferowaliśmy cztery przedstawienia.

Teatru „CoNieco” Z Białegostoku – „Nie tylko o brzydkim kaczątku” – 13 lipca 2019

Co prawda pogoda nie dopisała, więc byliśmy zmuszeni schronić się w sali gimnastycznej, w gościnnych progach Gimnazjum nr 2. Za to spektakl zdecydowanie zrekompensował pogodowe niedogodności. Aktorzy Teatru CoNieco przenieśli nas w bajkowy świat, z którego trudno było potem wrócić do rzeczywistości.

Teatru Piaskowej Animacji Fieb – „Kopciuszek” – 27 lipca 2019

W sali teatralnej MDK, obejrzeliśmy „Kopciuszka” w wykonaniu Teatru Animacji Piaskowej Fieb. Wyjątkowa technika przedstawienia znanej bajki zrobiła na wszystkich duże wrażenia. Po spektaklu dzieci mogły samodzielnie namalować piaskiem na specjalnej podświetlanej tafli, własne rysunki.

Teatr Nemno z Rzeszowa – Trzy Świnki – 10 sierpnia 2019

Pewnego razu trzy małe prosiaczki dochodzą do wniosku, że kram, w którym zamieszkały jest już niewystarczającym dla nich domkiem. Postanawiają zbudować własne. Swoją pomoc oferuje Handlarz, właściciel owego kramu. Ta pozorna przysługa, staje się początkiem trzech różnych historii. Jak zobaczyli młodzi widzowie, prosiaczkom udało się wybudować wymarzony dom.

Byrski Organista Kubiec – Nowe szaty Króla – 24 sierpnia 2019

Spektakl „Nowe szaty króla” w wykonaniu aktorskiego trio: Byrski, Organista, Kubiec, zakończył tegoroczną edycję Chełmskich Wakacji Teatralnych organizowanych w ramach programu profilaktycznego „Nie, dziękuję”.
Publiczność zgromadzona 24 sierpnia na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego, długo oklaskiwała lubelskich aktorów. Spektakl na motywach bajki Hansa Christiana Andersena to opowiedziana z przymrużeniem oka historia o tym, jak nie warto podlizywać się ważnym ludziom – w tym przypadku królowi – ale, że zawsze warto być szczerym i być… sobą.
Spektakl z morałem, ale bez nudnej dydaktyki. Za to przygotowany w tak zabawny sposób i tak angażujący widzów, że oglądało się go z prawdziwą przyjemnością.

Wszystkie przedstawienia Chełmskich Wakacji Teatralnych organizowane były w ramach programu profilaktycznego „Nie, dziękuję”. Dlatego też każde spotkanie miało w sobie akcent profilaktyki. Staraliśmy się unikać nudnych pogadanek. Zamiast tego zaproponowaliśmy quizy i zabawy rysunkowe. Zaś wspólnie z widzami, którzy przyszli 24 sierpnia na dziedziniec I LO, aby obejrzeć ostatni już spektakl tegorocznych Chełmskich Wakacji Teatralnych ułożyliśmy bajkę. Oto ona:

„Dawno dawno temu była sobie kraina, w której nie istniał alkohol. Dzięki temu dzieci były szczęśliwe. Wszyscy w zgodzie się bawili. Dzieci nie zabierały sobie zabawek. Rodzice mieli czas dla dzieci. Nikt się nie kłócił. Rodzice nie kłócili się ze sobą i nie krzyczeli na dzieci. Była muzyka – wesoła. Dorośli tańczyli z dziećmi. Wszyscy sobie pomagali. W krainie było wszystko darmowe i były balony. I wszyscy żyli długo i szczęśliwie…”

Projekt „Nie, dziękuję” i Chełmskie Wakacje Teatralne są współfinansowane z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie.

Skip to content