LATO Z MDK 2019

 

 

 

 

 


Tak bawiliśmy się podczas Kolorowego Lata w Mieście

Co roku, podczas wakacji Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego spędzania czasu podczas Kolorowego Lata w Mieście. Tak było i w tym roku. Koniec czerwca i cały lipiec trwały zajęcia i warsztaty: plastyczne, wokalne, teatralne i naukowe. To nie wszystko. Podczas zajęć modelarskich budowaliśmy latawce i mikroszybowce. Na warsztatach kulinarnych wspólnie gotowaliśmy i poznawaliśmy kulturę odległych zakątków świata. Jeździliśmy też na wycieczki do najatrakcyjniejszych miejsc regionu. To były naprawdę udane wakacje z MDK.

Warsztaty i zawody modelarskie

Pracownia modelarska Dedal i Ikar dla wszystkich miłośników modelarstwa przygotowała warsztaty i zawody. Na torze modelarskim w parku osiedla T. Kościuszki odbyły się Wakacyjne Zawody Latawcowe „Zawsze pod wiatr”, w których wzięli udział uczestnicy warsztatów modelarskich „Zrób to z nami – latawiec malajski”.Kolejne wyzwanie, tym razem dla miłośników motoryzacji, to wakacyjne zawody modeli samochodów zdalnie sterowanych „Na złamanie karku”. Samochodowe rywalizacje odbyły w sali lustrzanej MDK. Pod koniec czerwca miała miejsce kolejna impreza na torze modelarskim parku osiedla T. Kościuszki. Do zawodów mikroszybowców „Kamikadze w akcji” stanęli uczestnicy zorganizowanych dzień wcześniej warsztatów modelarskich „Szybowiec – jak to łatwo zbudować”.

Warsztaty teatralne

Ci, którym marzy się aktorska kariera, wzięli udział w kilkudniowych warsztatach teatralnych „Ja człowiek – Ja artysta – Stworzymy coś razem”. Poprowadziła je Joanna Witos, aktorka Teatru Muzycznego w Lublinie. Jak widać na zdjęciach, podczas zajęć powstawały nie tylko scenki teatralne.

Warsztaty kulinarne

Podczas tegorocznych spotkań poznawaliśmy kulturę i kuchnię Polski, Chin, Włoch i Meksyku.

Dobre bo polskie – warsztaty kulinarne w Hotelu Kozak
Podczas smakowitych zajęć robiliśmy sałatkę jarzynową oraz pierogi: ruskie i z czereśniami. Na koniec był czas na degustację przygotowanych potraw. Organizatorzy przygotowali też niespodziankę: zwiedzanie hotelu.

Włoskie Wakacje – warsztaty kulinarne w Hotelu Kozak
Kolejne warsztaty zdominowały włoskie smaki: pizza z mozzarellą, makaron z sosem pomidorowym i parmezanem oraz zupa-krem z cukinii. W kuchni unosiły się zapachy bazylii i czosnku. A na koniec – uczta!

Meksykańskie wariacje – warsztaty w Champion Sport Pub
Meksykańską atmosferę, muzykę i smaki znaleźliśmy w Champion Sport Pub. Na stole pojawiły się tortille, burrito i nachos. Odkryliśmy smak smoczego owocu i karamboli, a nawet marynowanego kaktusa. Można było przymierzyć poncho i sombrero, a nawet samemu zrobić taki meksykański kapelusz. Nie zabrakło też czasu na rekreację, a kręgle i bilard zrobiły prawdziwą furorę.

Warsztaty kulinarne Smaki Azji w Champion Sport Pub.
Tym razem przygotowywaliśmy gofry bąbelkowe. Było baaaardzo słodko… Robiliśmy też azjatyckie smoki, a nawet spotkaliśmy się z ratownikiem i graliśmy w kręgle

Warsztaty plastyczne

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne i warsztaty naukowe. Malowaliśmy, robiliśmy kolorowe slajmy i magnesy na lodówkę, a nawet przygotowaliśmy samodzielnie mydełka i sole do kąpieli. Stworzyliśmy też m.in. własne malutkie tornado i pachnące kremy. A potem jeszcze wyczarowaliśmy z pomocą farb podwodny świat. Warsztaty nie tylko były sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale też okazją do nauczenia się nowych rzeczy.

Warsztaty taneczne

Summer Dance Workshop 2019
Letnie warsztaty taneczne dla wszystkich miłośników tańca jazzowego. Poprowadziła je Małgorzata Ziółkowska – kierownik baletu Kieleckiego Teatru Tańca. Pod jej okiem taneczny kunszt szlifowało ponad 30 osób.

Warsztaty wokalne

Schody do sławy

To była propozycja dla tych, którzy lubią śpiewać. Uczestnicy nie tylko nauczyli się nowych piosenek, ale także dowiedzieli się, jak najlepiej wykorzystać swój głos i w jaki sposób przepona może pomóc podczas śpiewu.

Eksperymenty wokalne
Warsztaty pod taką nazwą zorganizowaliśmy wspólnie ze studiem nagrań sQuat. Wokalne eksperymenty prowadziła Natalia Dorota Lubrano – doświadczona wokalistka, eksperymentująca z wieloma gatunkami muzycznymi. Związana z wrocławską sceną muzyczną, autorka tekstów i muzyki.

Wycieczki

Prawdziwą furorę podczas Kolorowego Lata w Mieście robiły wycieczki. Gdzie pojechaliśmy w tym roku?

Wycieczka do Rąblowa – 4 lipca
Zwiedzaliśmy parku labiryntów i miniatur. Była też fascynująca lekcja przyrody oraz wiele innych atrakcji.

 

Wycieczka do Wioski Tatarskiej w Studziance – 9 lipca
W programie znalazło się zwiedzanie Muzeum Wsi Podlaskiej i cmentarza tatarskiego. Nie zabrakło też gier i zabaw podwórkowych, strzelania z łuku i zjazdów tyrolką.

 

Wycieczka do Puław i Kazimierza – 11 lipca
Świetnie bawiliśmy się podczas warsztatów w Manufakturze Bursztynu, udaliśmy się w rejs po Wiśle, obserwowaliśmy ptaki, zwiedziliśmy urokliwe uliczki Kazimierza i pokrzepiliśmy pysznym obiadem.

 

Wycieczka do Parku Dźwięków w Dąbrówce – 16 lipca
Dużo się tu działo. Były gry i zabawy podwórkowe, robienie kalejdoskopów i tajna misja, podczas której szukaliśmy… dudka. Park Dźwięków to miejsce, do którego na pewno jeszcze wrócimy.

 

Wycieczka do Zawieprzyc – 18 lipca
W lochach zawieprzyckiego zamku szukaliśmy duchów. Udało się nam nie zgubić, więc skorzystaliśmy też z innych atrakcji

Wycieczka do Bałtowa – 23 lipca
Podczas tej wyprawy czekał na nas JuraPark pełen dinozaurów. Odwiedziliśmy też m.in. oceanarium i park miniatur

 

Wycieczka do Lublina – 25 lipca
Gościli nas: Edukido i Lubartowska 77. To były bardzo inspirujące warsztaty. Układaliśmy klocki Lego i graliśmy w planszówki. Mieliśmy też wyjątkową okazję zagłębić się w świecie niewidomych

 

Wycieczka do pałacu w Kurozwękach – 30 lipca.
To była ostatnia wycieczka tych wakacji. Odwiedziliśmy pałac w Kurozwękach i krainę w której żyją… bizony

 


Lato w Teatrze – Nibylandia dotarła do Chełma – 3-4 lipca 2019

Spektakl „Piotruś Pan”, warsztaty teatralne i parada ulicami miasta
To było niezwykłe wydarzenie artystyczno-edukacyjne zorganizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i Teatr Pinokio w Łodzi.
Na początek, 3 lipca warsztaty teatralne, które zakończyła parada ulicami miasta.


Całość wydarzenia zwieńczył spektakl „Piotruś Pan” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, który odbył się 4 lipca w Parku Miejskim przy hotelu Kamena a zakończył go koncert zespołu Ładne Kwiatki. Warto wspomnieć że spektakl odbył się w specjalnie rozstawionym w tym celu namiocie cyrkowym.

To nie wszystko – „Dajmy odrobinę siebie…”, te słowa usłyszeliśmy dzisiaj podczas oddawania krwi przez aktorów teatru Pinokio z Łodzi – uczestników projektu „Lato w Teatrze” – w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Chełmie – „To dla nas tylko niecała godzina z życia, a może uratować życie wielu.

W piątek, 5 czerwca odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Lato w teatrze”. Prezydent Miasta Chełm, Andrzej Kosiniec, gościł w swoim gabinecie dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Joannę Wilkołaską oraz przedstawicieli partnerskich ośrodków kultury biorących udział w projekcie: dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach Sylwię Jasiuk i dyrektor Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm w Okszowie Irenę Wawerską.
Prezydent naszego miasta serdecznie podziękował za owocną i inspirującą współpracę podczas realizacji działań artystycznych w ramach programu „Lato w Teatrze” doceniając zaangażowanie i otwartość na nowe wyzwania, które w znacznym stopniu przyczyniły się do zapewnienia sukcesu tego przedsięwzięcia.


Kolejna edycja Chełmskich Wakacji Teatralnych

Już po raz dziewiąty Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie zaprosił całe rodziny na plenerowe spektakle w ramach Chełmskich Wakacji Teatralnych i projektu profilaktycznego „Nie, dziękuję”. Spektakle odbywały się na dziedzińcu I LO przy ul. Czarnieckiego 8, a w razie niepogody schroniliśmy się w sali gimnastycznej.
Podczas tegorocznych wakacji zaoferowaliśmy cztery przedstawienia.

Teatru „CoNieco” Z Białegostoku – „Nie tylko o brzydkim kaczątku” – 13 lipca 2019

Co prawda pogoda nie dopisała, więc byliśmy zmuszeni schronić się w sali gimnastycznej, w gościnnych progach Gimnazjum nr 2. Za to spektakl zdecydowanie zrekompensował pogodowe niedogodności. Aktorzy Teatru CoNieco przenieśli nas w bajkowy świat, z którego trudno było potem wrócić do rzeczywistości.

Teatru Piaskowej Animacji Fieb – „Kopciuszek” – 27 lipca 2019

W sali teatralnej MDK, obejrzeliśmy „Kopciuszka” w wykonaniu Teatru Animacji Piaskowej Fieb. Wyjątkowa technika przedstawienia znanej bajki zrobiła na wszystkich duże wrażenia. Po spektaklu dzieci mogły samodzielnie namalować piaskiem na specjalnej podświetlanej tafli, własne rysunki.

Teatr Nemno z Rzeszowa – Trzy Świnki – 10 sierpnia 2019

Pewnego razu trzy małe prosiaczki dochodzą do wniosku, że kram, w którym zamieszkały jest już niewystarczającym dla nich domkiem. Postanawiają zbudować własne. Swoją pomoc oferuje Handlarz, właściciel owego kramu. Ta pozorna przysługa, staje się początkiem trzech różnych historii. Jak zobaczyli młodzi widzowie, prosiaczkom udało się wybudować wymarzony dom.

Byrski Organista Kubiec – Nowe szaty Króla – 24 sierpnia 2019

Spektakl „Nowe szaty króla” w wykonaniu aktorskiego trio: Byrski, Organista, Kubiec, zakończył tegoroczną edycję Chełmskich Wakacji Teatralnych organizowanych w ramach programu profilaktycznego „Nie, dziękuję”.
Publiczność zgromadzona 24 sierpnia na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego, długo oklaskiwała lubelskich aktorów. Spektakl na motywach bajki Hansa Christiana Andersena to opowiedziana z przymrużeniem oka historia o tym, jak nie warto podlizywać się ważnym ludziom – w tym przypadku królowi – ale, że zawsze warto być szczerym i być… sobą.
Spektakl z morałem, ale bez nudnej dydaktyki. Za to przygotowany w tak zabawny sposób i tak angażujący widzów, że oglądało się go z prawdziwą przyjemnością.

Wszystkie przedstawienia Chełmskich Wakacji Teatralnych organizowane były w ramach programu profilaktycznego „Nie, dziękuję”. Dlatego też każde spotkanie miało w sobie akcent profilaktyki. Staraliśmy się unikać nudnych pogadanek. Zamiast tego zaproponowaliśmy quizy i zabawy rysunkowe. Zaś wspólnie z widzami, którzy przyszli 24 sierpnia na dziedziniec I LO, aby obejrzeć ostatni już spektakl tegorocznych Chełmskich Wakacji Teatralnych ułożyliśmy bajkę. Oto ona:

„Dawno dawno temu była sobie kraina, w której nie istniał alkohol. Dzięki temu dzieci były szczęśliwe. Wszyscy w zgodzie się bawili. Dzieci nie zabierały sobie zabawek. Rodzice mieli czas dla dzieci. Nikt się nie kłócił. Rodzice nie kłócili się ze sobą i nie krzyczeli na dzieci. Była muzyka – wesoła. Dorośli tańczyli z dziećmi. Wszyscy sobie pomagali. W krainie było wszystko darmowe i były balony. I wszyscy żyli długo i szczęśliwie…”

Projekt „Nie, dziękuję” i Chełmskie Wakacje Teatralne są współfinansowane z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie.


„Trzymaj fason”

19 sierpnia rozpoczęła się Inauguracja projektu Trzymaj Fason. To kolejny projekt MDK współfinansowany ze środków Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie. „Trzymaj fason – wizualny przekaz w przestrzeni miejskiej. Propagowanie zdrowego stylu życia bez alkoholu” to propozycja dla tych, którzy mają więcej niż 12 lat, interesują się grafiką i modą, albo po prostu chcą nauczyć się czegoś nowego i ciekawie spędzić czas.
Młodzież uczestnicząca w projekcie ma za sobą już dwa spotkania. Na pierwszym, w poniedziałek 19 sierpnia, gościliśmy policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. Funkcjonariusze opowiadali uczestnikom projektu o negatywnych skutkach stosowania używek – w tym alkoholu – oraz o tym, jak się ich ustrzec. Tym samym wprowadzili uczestników w temat przedsięwzięcia.
Rozpoczęliśmy pracę nad projektowaniem haseł propagujących zdrowy styl życia bez alkoholu. Udało się też zacząć tworzenie matryc, których użyjemy do odbicia haseł i znaków graficznych na t-shirtach.
Kolejne dwa spotkania zaplanowane są na 26-27 sierpnia. A w połowie września przed nami plenerowy pokaz, podczas którego zaprezentujemy nasze dzieła.


Zajęcia stałych form MDK

Uczestnicy zajęć stałych form MDK nawet podczas wakacji doskonalili swoje umiejętności oraz przygotowywali się do zbliżających się koncertów, wystaw i konkursów.

Pracownia Color Wheel

Robiliśmy kolorowe slajmy, piękne grafiki i fantastyczne prace z użyciem techniki filcowania. Wśród prac z filcu znalazła się nawet biżuteria.

Klub Boogie Opus Twist
Tancerze z Klubu Boogie Opus Twist uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Agnieszkę Cherubińską i Grzegorza Cherubińskiego, wielokrotnych Mistrzów Polski, Wicemistrzów Świata i Mistrzów Europy w tańcu boogie woogie. W dwudniowych warsztatach uczestniczyło ponad pięćdziesięciu tancerzy podzielonych na grupy ze względu na wiek i poziom umiejętności.

Pracownia plastyczna Modna Sztuka
Tutaj podczas wakacyjnych spotkań powstały „Skarby w rybackiej sieci”, czyli piękne sznurkowe makramy zdobione muszlami.

Advertisment ad adsense adlogger