Ferie z MDK – PODSUMOWANIE

Ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży spędziło tegoroczne ferie z Młodzieżowym Domem Kultury w Chełmie. Co ciekawego wydarzyło się przez te dwa tygodnie? Oto krótkie podsumowanie.

WARSZTATY PLASTYCZNE
Wszystkie pracownie plastyczne otworzyły szeroko drzwi dla uczestników zimowego wypoczynku. W pracowni Modna Sztuka dzieci m.in. wyklejały „Witrażowe serce” oraz tworzyły obrazy, których bohaterami były koty.
W Color Wheel odbywały się warsztaty ceramiczne, rzeźbiarskie i malarskie. Uczestnicy zajęć tworzyli także prace z filcu oraz robili slajmy.
Z kolei Pracownia Inicjatyw Kulturalnych zaprosiła najmłodszych do udziału w zajęciach „Art face – nieidealny portret, a Plastelownia – do artystycznej aktywności w ramach warsztatów zimowych.

WARSZTATY I ZAWODY MODELARSKIE
Majsterkowicze spędzili ciekawie czas podczas zajęć modelarskich. Budowali m.in. modele szybowców oraz mikrorakiet. Była też okazja, żeby spróbować swoich sił podczas zawodów samochodów zdalnie sterowanych.

WARSZTATY TANECZNE I RUCHOWE
Wcześniej tancerze ćwiczyli nie tylko ze swoimi nauczycielami, ale także instruktorami, którzy specjalnie dla nich przyjechali do MDK. Tancerki Swing Dance uczestniczyły w spotkaniu treningowym z Agnieszką i Grzegorzem Cherubińskimi – Mistrzami Europy i Wicemistrzami Świata. Poznawały elementy nowej choreografii do utworu „Umbrella”.
Z kolei Zespół Tańca Jazzowego BALLO gościł czterech instruktorów. Zimowa taneczna przygoda rozpoczęła się wydarzeniem po nazwą „Zakochaj się w jazzie – walentynkowe warsztaty tańca jazzowego” z Dawidem Pierógiem (Kielecki Teatr Tańca). Commercial Dance to styl tańca, który można było poznać dzięki absolwentce Zespołu Tańca Jazzowego BALLO Wiktorii Kozik (TV Project Egurrola Dance Studio). Do tańca współczesnego zaprosiła warsztatowiczów Anna Żak (Lubelski Teatr Tańca) w swoim spotkaniu „Poruszyć wyobraźnię”. Podczas warsztatów pod nazwą „Oblicza jazzu” z tancerkami pracowała Małgorzata Ziółkowska (Kielecki Teatr Tańca).

WARSZTATY WOKALNE
Zespół Demex szlifował swoje umiejętności w pierwszym tygodniu ferii. Młodzi wokaliści wzięli na warsztat m.in. piosenki Agnieszki Osieckiej oraz utwory z repertuaru Edith Piaf.

WARSZTATY MUZYCZNE
W programie tegorocznych ferii znalazła się nauka gry na keyboardzie oraz warsztaty studyjne w studio Squat. Na zajęcia pod hasłem „Muzyczne wspomnienia” zaprosiła Orkiestra Wszystko Gra. Członkowie Orkiestry nie tylko skomponowali kolejną, nową piosenkę, ale także nagrali ją podczas wycieczki do studia nagrań w Grabowcu.

BEZPIECZNE FERIE Z CEMEX
Jak co roku wielką popularnością cieszyły się zajęcia z robotyki zorganizowane przy współpracy z Edukido Lublin. Po raz kolejny okazało się, że konstruktorskie zadania są – wbrew stereotypom – atrakcyjne nie tylko dla chłopców…
Finałem ferii były wycieczka i warsztaty z CEMEXEM i MDK. Celem eskapady pod hasłem „Natura jest OK!” była Zagroda Edukacyjna Wolawce, gdzie dzieci m.in. wzięły udział w warsztatach ekologicznych i zielonym kuligu. Miały też okazję zaprzyjaźnić się z kozami oraz wzmocnić gorącymi kiełbaskami wprost z ogniska.

WARSZTATY TEATRALNE
Zajęcia teatralne z elementami improwizacji – to właśnie kryło się pod nazwą zajęć „Od słowa do słowa”. To były zajęcia adresowane do tych, którzy swoją przygodę z teatrem chcą dopiero rozpocząć. Aktywne spędzanie czasu przygotowaliśmy też dla bardziej zaawansowanych, czyli dla grup Mała Akademia Teatralna i Szalone Skarpety, które na co dzień działają w MDK.

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNO-PLASTYCZNE
Dużo dobrej zabawy i emocjonalnego wzmocnienia otrzymali uczestnicy zajęć „Jestem wyjątkowa/y. Zajęcia wspierające poczucie własnej wartości”. Była aktywność plastyczna i ruchowa, zabawy z chustą Klanzy oraz działania, których celem było określenie i wzmocnienie mocnych stron uczestników.

ZAJĘCIA Z MAKRAMY
Ci, którzy są „zakręceni makramą” mieli podczas ferii czas, aby rozwijać artystyczny kunszt podczas zajęć „Anioły są wśród nas” w pracowni Zakręceni Makramą.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE
Grupa Paparazzi doskonaliła swoje umiejętności podczas warsztatów w studio.

WARSZTATY KRAJOZNAWCZE
Miłośnicy turystyki spotykali się, aby doskonalić swoją krajoznawczą wiedzę oraz umiejętności.