Happening Akcja-Kreacja

Aromatyczne i smaczne jabłka oraz oryginalne t-shirty były znakiem rozpoznawczym happeningu Akcja-Kreacja, który miał miejsce 13 września w trzech punktach w centrum miasta.

Organizatorem wydarzenia był Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie i uczestnicy projektu profilaktycznego Trzymaj Fason. Piątkowy happening był zwieńczeniem trwającego od sierpnia projektu „Trzymaj fason – wizualny przekaz w przestrzeni miejskiej. Propagowanie zdrowego stylu życia bez alkoholu”. współfinansowanego ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie na 2019 r. – Tradycyjne formy profilaktyki alkoholowej są dla młodzieży mało atrakcyjne, dlatego poszukiwaliśmy nowych rozwiązań, dzięki którym moglibyśmy przekazać treści profilaktyczne w nowej, ciekawej formie.


Zachęcaliśmy młodzież do aktywności twórczej i realizowania swoich pasji w połączeniu z kreowaniem mody na niepicie – tłumaczy Justyna Malicka-Sławińska, nauczyciel MDK i koordynator projektu Trzymaj Fason. Projekt rozpoczął się od projektowania przez młodzież haseł i grafik o treści antyalkoholowej i promującej styl życia bez alkoholu. Odbyło się też spotkanie tematyczne „Nie piję, bo chcę” z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. Następnie przyszedł czas na wycinanie matryc, nadrukowanie stworzonych printów na koszulki, przymiarki gotowych t-shirtów, aż wreszcie – zorganizowaną w piątek 13 września – prezentację strojów podczas happeningu „Akcja-Kreacja”.
Na pl. Łuczkowskiego, miejskim deptaku i pl. Gdańskim młodzi uczestnicy projektu przekonywali przechodniów do zdrowego stylu życia bez alkoholu prezentując koszulki z samodzielnie wykonanymi nadrukami oraz rozdając jabłka z naklejkami „Nie daj się nabić w butelkę”, „Używka to zła pożywka” i „Używka to nie pożywka”. Jabłka szybko znalazły amatorów. Podobały się również autorskie koszulki uczestników pokazu. Przechodnie podkreślali, że taki rodzaj profilaktyki jest bardzo atrakcyjny. Podobnego zdania są też uczestnicy projektu Trzymaj Fason. – To była fajna przygoda.
Ten czas spędziliśmy naprawdę twórczo. No i po projekcie, zostają nam koszulki, które będziemy z dumą nosić – mówią. Wśród osób, które spotkali na swojej drodze uczestnicy happeningu był… wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – Takie działania profilaktyczne, to bardzo cenna inicjatywa – powiedział młodzieży i poprosił uczestników projektu o wspólne zdjęcie.

Zobacz także