Sukcesy „MłoDziKa” w finale wojewódzkim

Drużyna Koła Turystycznego „MłoDziK” z MDK w Chełmie reprezentowała powiat chełmski w finale wojewódzkim 48. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego w Biłgoraju. Opiekunem grupy jest Sławomir Korpysz.

Ten największy i najważniejszy w Polsce konkurs krajoznawczy dla młodzieży od prawie pół wieku kształtuje wszechstronny rozwój uczniów i cieszy się dużym zainteresowaniem.
Turniej składał się z testu liczącego 100 pytań obejmujących zagadnienia krajoznawcze, turystyczne, topograficzne, zasady udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz z osiem konkurencji praktycznych. Do finału dotarły 22 zespoły. Drużyna w składzie: Monika Spodniewska, Natalia Jarzynowska, Rozalia Filipczuk zajęła I miejsce w praktycznym udzielaniu pierwszej pomocy, II miejsce w rozpoznawaniu atrakcji turystycznych Lubelszczyzny, II miejsce w konkursie odznak, II w rozpoznawaniu roślin, II w marszu na orientację, III w teście, III w turystycznym ABC, V miejsce w teście i III w rozpoznawaniu atrakcji woj. dolnośląskiego. W punktacji generalnej dało im to wysokie IV miejsce w województwie. W punktacji indywidualnej Monika Spodniewska zwyciężyła w konkursie odznak, a Natalia Jarzynowska zajęła V miejsce w teście. Drużyna „MłoDziKa” z pionu szkół ponadpodstawowych, która wygrała etap powiatowy nie mogła wystartować w etapie wojewódzkim, gdyż termin turnieju pokrył się z terminem matur. Drugiego dnia turnieju zorganizowano autokarowy objazd z przewodnikiem po Biłgoraju oraz dziewięciokilometrową wędrówkę po Puszczy Solskiej z Aleksandrowa do Górecka Kościelnego. Młodzież zwiedziła Sanktuarium Św. Stanisława z modrzewiowym kościołem, kaplicę na wodzie, kaplicę „Pod dębami” aleję pomnikowych dębów, obóz partyzancki „Wira” oraz szpital polowy.

Zobacz także