Powędrowali jesiennymi szlakami

Udziałem w 62. Rajdzie „Jesiennym” członkowie Koła „MłoDziK” zainaugurowali jesienny sezon turystyczny. W imprezie uczestniczyli uczniowie z Chełma, Czułczyc, Pawłowa, Sawina oraz turyści indywidualni m.in. z Poniatowej.

Trasa dwudniowej wędrówki liczyła blisko 30 kilometrów i wiodła przez malownicze tereny Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego. Przy pięknej jesiennej aurze turyści poznawali wschodnią część Roztocza na pograniczu woj. lubelskiego i podkarpackiego. Na trasie znalazły się ruiny cerkwi w Kniaziach, pozostałości dawnego klasztoru bazylianów i miejsce po pustelni Brata Alberta w Monastyrzu, Polana Dahany, rezerwat „Źródła Tanwi”, pięknie odrestaurowana drewniana cerkiew w Nowym Bruśnie, wodospad w Polance Horynieckiej oraz kilka zabytkowych cmentarzy. Uczestnicy rajdu mogli zaczerpnąć wody ze źródełka obok kaplicy w miejscu objawień w Nowinach Horynieckich. Dużą atrakcją były liczne bunkry i schrony bojowe tzw. Linii Mołotowa. Osobliwym miejscem była też owiana legendami grupa skał o nazwie Świątynia Słońca. Uczestnicy zwiedzili kościół i ruiny cerkwi w Hucie Różanieckiej oraz teren byłego obozu zagłady w Bełżcu i odwiedzili uzdrowisko Horyniec Zdrój.
W schronisku w Hucie Różanieckiej rozegrano konkurs krajoznawczo-przyrodniczy dotyczący Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego. IV miejsce wywalczyła w nim Rozalia Filipczuk, na V miejscu uplasował się Maksymilian Hauber, a na VII Mikołaj Gawdziński. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, drużyny dyplomy za udział, zaś wszyscy uczestnicy rajdu pamiątkowe odznaki, opisy krajoznawcze i potwierdzenia zdobycia kolejnych punktów na odznaki turystyczne.
Rajd został zorganizowany przez Oddział PTTK w Chełmie i Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Starostwa Powiatowego w Chełmie oraz Urzędu Miasta Chełm. / nauczyciel: Sławomir Korpysz

WIĘCEJ ZDJĘĆ: https://www.facebook.com/MlodziezowyDomKulturywChelmie/posts/pfbid0dL1vg8rZaUHChZzQSFfCrG5Da8SV8uckHcnUPsayjebhhezNK2dDfMGT6xRQwfMZl

Możesz również polubić…

Skip to content